gastronomia, jedzenie, żywienie, restauracje, bar

Dobry bar przyciąga ludzi

Bar w pojęciu lokalu gastronomicznego jest powszechnie nam znany.

Jednak czy wiemy co jeszcze kryje się za tym słowem?

Bar (potocznie nazywany w Polsce również knajpą) jest lokalem gastronomicznym, w którym najczęściej sprzedawanym napojem jest alkohol. Otwarty zazwyczaj od późnych godzin popołudniowych do wczesnych godzin porannych jest świetnym centrum rozrywki dla praktycznie każdej grupy społecznej. Jego główną atrakcją może być również niewielka scena taneczna na środku obiektu, jednak jest to wyjątek i występuje w niewielu lokalach. Dla większości ludzi właśnie taki opis przychodzi na myśl, gdy usłyszą o barze.

Jednak warto wiedzieć, iż barem nazywany jest także oddzielny segment na przykład restauracji. W oddzielnej części pomieszczenia zazwyczaj można napić się napoi alkoholowych, jego cechą charakterystyczną są kontuary, które oddzielają ten segment od reszty restauracji.

Ciekawostką również jest fakt, iż na południu Europy barem możemy nazwać już mały punkt gastronomiczny. W tego typu lokalu nie znajdziemy jedynie napojów alkoholowych ale również szeroki wybór potraw. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą takiego śródziemnomorskiego baru jest szeroki wybór w menu różnego rodzaju espresso oraz cappuccino. Ludzie zamieszkujący południowe krańce Europy nie wyobrażają sobie poranka bez dobrej kawy wypitej w barze a także porannego rogalika i przeglądu porannej prasy.

Jak widać każdy kraj ma swoje obyczaje, dlatego warto znać znaczenie wielu słów. Wydawać by się mogło, iż barem określamy lokal, w którym przede wszystkim możemy z przyjaciółmi napić się dobrego piwa. Jednak podróżując po południu Europy warto pamiętać, iż lokalna ludność często tym mianem określa inny rodzaj lokalu, którego charakter jest zupełnie inny. Warto więc znać znaczenie tego słowa w wielu językach, aby nie doszło do pomyłki.

Galeria zdjęć:

gastronomia
jedzenie
żywienie
restauracje
bar